افزایش سن تاثیر مستقیم روی همه قسمتهای مختلف بدن به ویژه پوست دارد. ایجاد چین و چروک، تحلیل بافت پوستی و کم حجم شدن مناطقی مانند گونه و لبها، افتادگی پوست و همچنین ایجاد انواع لک و تیرگی از عوارض پیری و افزایش سن می‌باشند که اغلب افراد تمایل به برطرف نمودن این عوارض دارند. ایجاد لکه های تیره یا سیاه زیر چشم نیز ممکن است از عوارض افزایش سن باشد البته این مشکل در جوانتر ها نیز مشاهده می‌گردد.

لکه های تیره زیر چشم اغلب دلیلی برای نگرانی ندارند و به درمان آنها نیاز نیست. اما ممکن است بعضی از افراد بویژه خانم ها بخواهند برای زیبایی بیشتر این لکه ها را از بین ببرند. در این مقاله به علت ایجاد و روشهای درمان لکه های تیره زیر چشم می‌پردازیم.

علت ایجاد لکه های تیره زیر چشم

قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید به مرور زمان باعث ایجاد لکه های رنگی زیر چشم و بقیه قسمت های محافظت نشده می‌شود. همچنین لازم به ذکر است؛ لکه های تیره، لکه های کبدی، و آکنه بر روی نقاطی از پوست ایجاد می شوند که بیشتر در معرض آفتاب قرار گرفته باشند.

آلودگی هوا نیز بر روی ایجاد و تشدید لکه های تیره زیر چشم بی تاثیر نخواهد بود. اکسید نیتروژن که به آلودگی هوا مربوط می‌شود؛ باعث ایجاد لکه های سیاه به خصوص بر روی گونه ها و زیر چشم میشوند.

ترشح مازاد هورمون های استروژن و پروژسترون نیز موجب لکه های سیاه زیر چشم می شوند.

برخی از داروهای خاص می توانند رنگدانه های پوستی را افزایش داده و منجر به ایجاد لکه های تیره شوند. شایع ترین نوع این داروها ضد التهاب های غیر استروئیدی (NSAIDs) ، تتراسایکلین ها و داروهای روانگردان هستند.

ویژگی لکه های تیره زیر چشم

لکه های تیره زیر چشم می توانند از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و متمایل به سیاه باشند. ممکن است رنگ لکه ها به رنگ پوست فرد بستگی داشته باشد. لکه ها بافتی مانند پوست دارند و دردناک نیستند. لکه های تیره زیر چشم همچنین از نظر اندازه متفاوت هستند.

درمان لکه‌های تیره زیر چشم

برای لکه های تیره زیر چشم روشهای مختلفی وجود دارد که در ادامه به دو روش موثر درمان این لکه ها اشاره می‌کنیم.

پی آر پی (PRP)

پی آر پی یا همان پلاسمای غنی از پلاکت، روشی تزریقی برای درمان لک، تیرگی، چین و چروک و جوانسازی زیر چشم محسوب می‌شود که با تزریق پلاکت تهیه شده از نمونه خون خود شما می‌تواند نتایج چشمگیری داشته باشد. در این روش به همان مقداری که در یک تست خون ساده از شما خون گرفته می‌شود؛ نمونه خون از شما می‌گیرند. سپس با تفکیک سلولهای پلاکت و تزریق مستقیم آن به موضع (زیر چشم)، لکه های تیره این ناحیه بهبود می‌یابند.

مزوتراپی

در روش مزوتراپی داروها و موادی که در جهت بهبود و درمان پوست کاربرد دارند؛ به طور مستقیم به نقاطی که نیازمند درمان هستند (مانند زیر چشم برای درمان لکه های تیره) تزریق می‌گردند. مواد مزوتراپی دارای فرمولاسیون خاصی می‌باشد که متخصص پوست بر حسب تجربه و شرایط لکه های شما، آن را تهیه می‌کند و به زیر چشم تزریق می‌نماید. این روش موثر بدون نیاز به جراحی، ظرف کمتر از یک ساعت انجام می‌شود و پس از درمان نیز شما می‌توانید بدون نیاز به مراقب از مطب خارج شوید و به ادامه کار و زندگی روزمره خود بپردازید. تکرار جلسات مزوتراپی نیز بسته به صلاح دید متخصص پوست و شرایط بهبودی شما تعیین می‌گردد.

پیشگیری از ایجاد لکه های تیره زیر چشم

هر روز حتما از ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده نمایید(حتی در فصول سرد)

تمدید ضد آفتاب را هر دو ساعت یک بار فراموش نکنید.

از کلاهی با لبه های بلند و عینک آفتابی بزرگ برای محافظت از اطراف چشم استفاده کنید.

از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور آفتاب در ساعات ۱۰ الی ۱۶ در روزهای گرم و تابستانی اجتناب نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *