Cosmetologists hands making medical botox injections to beautiful blonde. Skin lifting. Facial treatment. Beauty and spa. Copy space.


در همه زمان‌ها افراد بشر به خصوص خانم‌ها برای جوان ماندن و زیباتر شدن دنبال راه‌های زیادی رفته‌اند. راز‌های سلامتی و جوانی برای خیلی‌ها فقط تغذیه سالم و بهره بردن از لذت‌های زندگی بوده است و خیلی‌های دیگر استفاده نکردن از هیچ داروی شیمیایی را راز سلامت خود می‌دانند. اما در کنار همه این‌ها هر ترفندی که به زنان کمک کند پوست صورت خود را سلامت و جوان نگه‌دارند برایشان ایده‌آل است.

 از میان راه‌های درمانی و جدیدی که به بازار ارائه شد یکی از پر سروصدا‌ترین آن‌ها تزریق ماده‌ای به نام بوتاکس بود. بوتاکس ماده‌ای خارجی بود که به زیر پوست و نقاط حساس مثل پیشانی و گونه‌ها و دور چشم تزریق می‌شد و باعث صاف شدن ناگهانی پوست و از بین رفتن چین و چروک‌ها می‌شد. بسیاری از افراد با تزریق بوتاکس توانستند ظاهر خود را جوان‌تر نگه دارند و از این کار راضی بودند. آن‌ها معتقد بودند با تزریق بوتاکس زیر پوست دیگر توانایی اخم کردن و ایجاد چین و چروک روی صورتشان را ندارند و این باعث جذاب‌تر شدن چهره‌شان می‌شود. از طرف دیگر عده‌ای به این نتیجه رسیدند که این کار برای بدن مضر است و بوتاکس نوعی سم است که تزریق آن به بدن کار درستی نیست. در این گزارش شما را با این پدیده قرن آشنا می‌کنیم.

بوتاکس نام یک پروتئین است که توسط باکتری کلسیتریدیوم بوتولینیوم و گونه‌های مرتبط تولید می‌شود که با نام سم بوتولینیوم شناخته می‌شود. این باکتری به وفور در خاک مشاهده شده و حتی درون خانه روی کف و فرش نیز می‌توان آن را پیدا کرد. برخی از محصولات غذایی مثل عسل نیز حاوی مقادیری از این باکتری هستند. در حقیقت این باکتری ۷ نوع پروتئین با نام‌های A تا G تولید می‌کند که از نوع‌های A و B برای درمان اسپاسم عضلانی و زیبایی در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع A این پروتئین با نام‌های تجاری ژِوو، ژئومین و بوتاکس شناخته می‌شوند .

اولین بار در دهه ۱۹۶۰ دکتر آلن اسکات در آمریکا برای اهداف درمانی و به عنوان شل کننده عضلات در درمان بلفارواسپاسم (پلک زدن غیر قابل کنترل) و استرابیسم (انحراف چشم) مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از بوتاکس برای مقاصد زیبایی به طور اتفاقی کشف شد. در اواخر دهه ۱۹۸۰ چشم پزشک کانادایی دکتر جین کارو‌تر با سیل مراجعه بیمارانی مواجه شد که برای درمان گرفتگی عضلات پلک تحت درمان وی بودند. این افراد از دکتر می‌خواستند که چشم سالمشان را هم تحت درمان بوتاکس قرار دهد چرا که تزریق بوتاکس چین و چروک‌های گوشه خارجی چشم آن‌ها را برطرف کرده و باعث شده بود که صورت آن‌ها از یک طرف جوان‌تر به نظر برسد! از شانس خوب دکتر جین کارو‌تر، همسر او متخصص پوست بود و فعالیت‌های این دو نفر در کنار هم باعث شد که امروزه آن‌ها به عنوان پیشگامان صنعت زیبایی شناخته شوند.

یکی از نگرانی‌هایی که در مورد بوتاکس وجود دارد این است که تزریق ماده‌ای سمی و یا حتی در مواردی کشنده عاقلانه نیست. اما در حقیقت این ماده در واقع یکی از مطمئن‌ترین داروهای شناخته شده توسط بشر است. با وجود بیش از ۴۰۰۰ مقاله و تحقیق و بیش از ۶ میلیون تزریق در سال فقط در ایالات متحده آمریکا، برای خرید مقدار بوتاکسی که بتواند یک شخص بالغ را از پا در آورد، باید خانه‌تان را دوباره رهن بگذارید. فقط ۱ گرم از باکتری بوتولینیوم خالص برای مصرف یکسال بوتاکس کل دنیا کافی است.

 بوتاکس یک نوروتوکسین است که توسط سوزن تزریق می شود.

بوتاکس یک نوروتوکسین رقیق شده قابل تزریق است که از سم بوتولینوم که در باکتری کلستریدیوم بوتولینوم یافت می شود. از حالت رقیق شده این سم برای آرام کردن ماهیچه ها به خصوص در پیشانی، بین دو ابرو و اطراف چشم استفاده می شود. به این صورت با غیر فعال کردن موقت پیام های عصبی ماهیچه هابه خصوص در صورت نمی توانید حالات به خصوصی به صورتتان بدهید که سبب شکل گرفتن چروک ها می شوند.

 بوتاکس امن است وقتی که به درستی تزریق شود:

این ایده که سوزن به پیشانی، ابرو یا بین دو چشم وارد شود ممکن است کمی ترسناک باشد اما خیالتان آسوده باشد زیرا بوتاکس نه تنها توسط اتحادیه غذا و دارو FDA تائید شده است بلکه بسیار معمول است و متقاضیان بسیاری دارد.

این محصول به طور گسترده برای مصارف زیبایی کاربرد دارد ولی در تعداد زیادی از موارد درمانی نیز کاربرد دارد. بوتاکس اولین بار توسط FDA و در سال ۱۹۸۹ برای درمان افتادگی پلک و امروزه توانایی درمان صد ها مشکل پزشکی مانند تعریق بیش از حد(هایپرهیدروزیس) یا میگرن های کرونیک را دارد.

در سال ۲۰۰۲ بوتاکس برای مصارف زیبایی تائید شد و از آن زمان میلیون ها نفر به طور ایمن و مفید از این محصول بهره برده اند. لازم است به خاطر داشته باشید بوتاکس زمانی که توسط یک پزشک معتبر پوست یا جراح پلاستیک انجام شود ایمن تر خواهد بود.

هیچ سن جادویی برای درمان با بوتاکس وجود ندارد:

 متقاضیان جوان که بوتاکس را به منظور جلوگیری حتی پیش از ظهور یا عمیق شدن چروک ها استفاده می کنند رو به افزایش است. به همین علت است که  نمی توانند سن معینی را برای شروع درمان با بوتاکس پیشنهاد دهند زیرا به قصد شما، حالات صورت و ترجیح و انتخاب شما بستگی دارد.با این حال در سنین زیر 20 سال توصیه نمی گردد.

هر بار که ابروهایمان را بالا می بریم یا اخم می کنیم و ابروهایمان را به هم نزدیک می کنیم چروک های موجود در ان نواحی عمیق تر می شوند و تعداد بیشتری شروع به شکل گیری می کنند. این اتفاق به آرامی در مدت طولانی اتفاق می افتد بنابراین شما روزانه متوجه تغییرات آن نمی شوید.

زمانی که ابروهایتان را بالا ببرید متوجه افزایش تعداد و عمق خطوط و چروک های افقی در پیشانی می شوید. اگر با دستتان ابروها را ده ثانیه در همان حالت بالاتر نگه دارید، متوجه می شوید که پس از رها کردن ابرو ها و استراحت ماهیچه، خطوط موجود در پیشانی بیشتر و عمیق تر دیده می شوند. بوتاکس جلوی این ظهور خطوط جدید و عمیق شدن خطوط فعلی را می گیرد.

 

وقتی درمان به درستی انجام شود چهرتان بی حرکت به نظر نمی رسد.

بعضی انتقادات بیان می کنند که بوتاکس سبب از دست دادن تمام حالات شخصی صورتتان می شود و شما را با محدوده کمتری از حرکات در هنگام خنده، عصبانی یا غمگین شدن باقی می گذارد. هر چند این درست است که حرکات شما محدود می شود اما یک مقدار متناسب بوتاکس همچنان به شما اجازه واکنش نشان دادن و تعامل می شود.

بوتاکس باعث آرام نمودن ماهیچه های صورت که باعث تشکیل چروک ها هستند و تزریق به ان ها صورت می گیرد می شوند مانند نواحی گوشه چشم (چروک های پا کلاغی)، چروک های بین دو ابرو و چروک های پیشانی می شود و روی دیگر عضلاتی که برای حالات صورت فعال هستند نمی شود.

 بوتاکس همه چروک ها را از بین نمی برد.

بر روی صورت دو نوع خطوط وجود دارد:

خطوط استاتیک که در حالت عادی بر روی صورت نمایان است و نتیجه فعالیت های قبلی ماهیچه های صورت است . این خطوط با تزریق بوتاکس از بین نمی روند و می توان پس از تزریق بوتاکس در زمان مناسب با تزریق فیلر اصلاح کرد.

خطوط دینامیک که هنگام بکارگیری عضلات صورت مثل اخم کردن ، بالا دادن ابرو و خندیدن پیدا می شود. این خطوط با تزریق بوتاکس مهار می شوند و شخص قادر نخواهد بود پس از تزریق از انها استفاده کند.

ممکن است در ابتدا کمی احساس خنده دار داشته باشید.

بوتاکس چند روز برای عمل کردن زمان نیاز دارد در حالی که نتیجه کامل پس از دو هفته نمایان می شود. بسیاری مردم می گویند متوجه زمان اثر آن می شوند زیرا ناگهان طوری بنظر می رسد که گویا پیشانی تان را با چسب نواری پوشانده باشند. بوتاکس روی حرکت ماهیچه های صورت موثر است و ممکن است حس عجیبی به شما دست بدهد وقتی می خواهید یکی از حالات صورت را نشان دهید.

هم چنین تزریق بوتاکس در یک نقطه ممکن است روی ناحیه دیگر اثر بگذارد. به طور مثال اگر تزریق بوتاکس در ناحیه پایین پیشانی و نزدیک ابرو انجام شود سبب پایین کشیدن ابرو ها می شود. هم چنین ممکن است یک احساس کشش شدید در ابتدا احساس کنید پیش از این که بدنتان مقدار سم را تنظیم کند. هم چنین باید به نکات قبل و پس از تزریق مثل عدم استفاده از رقیق کننده های خون مثل آسپرین که سبب ایجاد کبودی می شوند توجه نمود. این یکی از عوارض است که جابجایی نوروتوکسین سبب افتادگی پلک یا دیگر بافت ها می شود.

 بوتاکس یک درمان یک جلسه ای نیست:

بوتاکس در حدود چهار تا شش ماه ماندگاری دارد(یا بیشتر اگر تازه شروع به تزریق کرده باشید) بنابراین بین سه تا شش ماه باید برای تزریق دوباره مراجعه نمایید. زیرا بوتاکس به طور موقت ماهیچه ها را وارد فاز استراحت می کن د و به مرور زمان از بین می رود و شما متوجه بازگشت دوباره چروک ها می شوید.

با پیر شدن، پوست خاصیت الاستیکی و کلاژن خود را از دست می دهد بنابراین با انقباض مداوم ماهیچه ها، پوست دچار چروک های دائمی می شود. پس از گذشتن چند ماه از تزریق بوتاکس بدن گیرنده های عصبی استیل کولین جدید تولید می کند و عصب قادر است پیامهای خود را دوباره القا کند. برای کاهش چروک ها و جلوگیری از چروک های دائمی باید به طور مداوم تزریق بوتاکس را ادامه دهید.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مجاز نیست:

 • افرادی که سن آنها زیر ۱۸ سال است .
 • افرادی که در دوران حاملگی یا شیر دهی هستند .
 • افرادی که بیماری های قلبی عروقی حاد دارند .
 • افرادی که بیماری ام اس یا نارسایی کلیه دارند .
 • افرادی که عفونت های فعال دارند یا از نظر ایمنی بدنشان ضعیف است .
 • افرادی که بیماری اختلالات انعقادی دارند.
 • افرادی که به پروتئین گاو حساسیت دارند.
 • کسانی که بیماری عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن دارند .
 • کسانی که از دارو های ضد انعقاد خون استفاده می کنند .
 • کسانی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند .
 • کسانی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند

سوالات رایج درباره ی بوتاکس:

آیا تزریق بوتاکس باعث شلی و افتادگی پوست می شود ؟

بوتاکس به هیچ وجه باعث شلی پوست نمی شود.  بوتاکس داخل عضله تزریق می شود و از انقباض عضله جلوگیری می کند.

آیا تزریق بوتاکس باعث برطرف شدن خطوطی می شودکه درحالت عادی مثلا بدون اخم کردن بیمار وجود دارد ؟

خیر در چنین مواردی،؛ علاوه بر تزریق بوتاکس، لیزر فرکشنال و یا تزریق فیلر(ژل) هم لازم است.

آیا بوتاکس برای رفع خط خنده موثر است ؟

خیر، برای رفع خط خنده باید از تزریق ژل(فیلر) استفاده کرد.

بوتاکس خوب و استاندارد، چه نوع بوتاکسی است ؟

دیسپورت تنها بوتاکس خوب و استاندارد در ایران است، که هم تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد(FDA approved) و هم تاییدیه وزارت بهداشت ایران را دارد، این بوتاکس، ساخت کشور انگلستان است.دیسپورت، فقط و فقط توسط وزارت بهداشت وارد می شود و راه ورود غیر قانونی و قاچاق ندارد. علاوه بر آن بوتاکس های ساخت ایران ( مصپورت و دیستون) و آلمان ( زئومین ) و کره جنوبی ( نورونوکس ) دارای تاییدیه وزارت بهداشت هستند. لذا توصیه می شود از پزشک خود بخواهید که ویال بوتاکسی که برای شما تزریق می کند را به شما نشان دهد تا مطمئن شوید که از بوتاکس استاندارد، استفاده شده است.

آیا کاری هست که باید قبل یا بعد از تزریق انجام بدهم یا انجام ندهم؟

برای به حداقل رساندن عوارض بوتاکس کبود شدگی بهتر است به مدت دو هفته قبل از درمان آسپیرین، ایبوپروفن، روغن‌های ماهی یا دوزهای بالای ویتامین E را مصرف نکنید. هر چند این کار تنها برای رعایت احتیاط است.

بوتاکس چقدر سریع عمل می‌کند؟

روی چین ‌وچروک‌های صورت معمولاً طی هفته‌ی پس ازتزریق بوتاکس اثرش ایجاد می‌شود. حداکثرمیزان تاثیرآن معمولاً تا یک ماه پس ازتزریق دیده می‌شود.

اگردریک قسمت بیش ‌ازحد بوتاکس تزریق ‌شده باشدآیا روشی برای کاهش سریع‌تر تأثیرات آن وجود دارد؟

متأسفانه نمی‌توان تأثیرات بوتاکس را برگشت داد. به همین دلیل است که انتخاب یک پزشک مجرب  برای درمان تزریقی‌ ضروری است. بهترین راه‌حل این است که صبر کنید تا بوتاکس به‌ تدریج از بین برود که معمولاً بین 3 و 4 ماه طول می‌کشد.

آیا پس از بوتاکس می‌توان ورزش کرد یا این کار نتایج بوتاکس را کم می‌کند؟

بستگی به نوع ورزش دارد. پزشکان توصیه می‌کنند پس از دریافت بوتاکس برای اینکه بوتاکس عمل کند 2 ساعت صبر کنید و ورزشی انجام ندهید. ورزش کردن پس از تزریقات درمان چین و چروک، نتایج بوتاکس را کاهش نمی‌دهد.

آیا اگر من یکبار بوتاکس کنم تا آخر عمر باید بوتاکس را تکرار کنم ؟

مدت اثر بوتاکس درهر بار تزریق به طور متوسط 4 تا 6ماه است و سپس اثر آن از بین میرود. پس از اتمام اثر بوتاکس شما میتوانید مجدداً تزریق را تکرار کنید یا دیگر تکرار نکنید. درصورت تکرار اثر آن ادامه پیدا میکند و در صورتی که تکرار نکنید صورت شما به همان وضع ۶ ماه قبل برگشت میکند. تزریق بوتاکس اعتیادی برای صورت شما ایجاد نمیکند که مجبور به تکرار آن باشید.

آیا بوتاکس همان ژل است ؟

خیر. متاسفانه بسیار مشاهده میشود که این کلمات با هم و به جای هم استفاده میشود. حتی در صدا و سیما هم اصطلاح «ژلِ بوتاکس» شنیده میشود. همان طور که گفته شده بوتاکس محلولی است که برای رفع چروکهای فعال صورت به کار میرود ولی ژل یا فیلر یا پرکننده ماده ای است که برای پرکردن حجمهای از دست رفته صورت مثل خط خنده، گونه یا هر جایی که حجمی از صورت از دست رفته است به کار میرود.

 مکانیزم عملکرد بوتاکس:

بوتاکس پس از ورود به درون بدن یکی از پروتئین های موثر برای انتقال پیام عصبی بین نورون ها را از کار می‌اندازد. به عبارت دیگر این ماده با ترکیب با استیل کولین که به عنوان انتقال دهنده پیام بین نورون‌ها در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، این ماده را بی اثر کرده و  درنتیجه پیام عصبی انقباض به ماهیچه هدف نمی‌رسد و ماهیچه منقبض نمی‌شود.

چه محل هایی برای تزریق بوتاکس مناسب است؟

 1. خطوط اخم بین دو ابرو
 2. خطوط افقی پیشانی
 3. چین و چروک های کنار چشم
 4. چین و چروک های گردن
 5. خطوط خنده

کاربردهای بوتاکس را به دودسته می توان تقسیم کرد:

کاربردهای درمانی :

  • درمان سردرد های مانند میگرن
  • درمان تعریق زیاد ( زیر بغل، کف دست ، کف پا )
  • درمان غیر قرینگی  صورت
  • درمان اسکارهای دردناک

1- جلوگیری از تعریق بیش از اندازه

بوتاکس برای جلوگیری از تعریق بیش از اندازه زیربغل هم بکار می‌رود. بسیاری از بازیگران و افراد مشهوری که نمی‌خواهند با لباس‌های خیس از عرق بر روی فرش قرمز توسط عکاسان شکار شوند از این کاربرد بوتاکس بهره می‌گیرند. اگرچه بوتاکس برای توقف عملکرد غدد عرق در هر جایی از بدن می‌تواند بکار رود، به طور گسترده برای کاهش فعالیت غدد چربی و عرق صورت و بهبود جوش و کاهش منافذ باز پوست استفاده می‌شود.

۲- کمک به درمان میگرن

بوتاکس می‌تواند در درمان میگرن مزمن و نقاط حساس و دردناک موثر باشد که این تاثیر نه فقط با شل کردن عضلات تحت تنش، بلکه با اثر مستقیم بر گیرنده‌های درد و آزاد سازی ناقل‌های عصبی درد درگیر در فرایند بروز میگرن امکان پذیر می‌شود.

۳- کمک به لاغری

لاغری موضعی ماهیچه ساق پا یکی دیگر از موارد کاربرد با استفاده از عوارض جانبی تزریق بوتاکس است که باعث می‌شود بتوانید چکمه‌های ساق بلند تنگ را به راحتی بپوشید، اما این روش متداول نیست و یادتان باشد بوتاکس دارویی است که باید با نسخه پزشک استفاده شود و طبق قوانین جدید تنها باید پس از مشاوره رودررو با پزشک با تجربه زیبایی و یا جراح زیبایی در مراکز پزشکی انجام شود.

۴- لاغر کردن ماهیچه فک

قابل توجه کسانی که زیاد آدامس می‌جوند! لاغری فک با بوتاکس اولین بار در کره جنوبی انجام شد و پس از آن امروزه به کشورهای غربی نیز راه یافته است. مصرف بیش از حد آدامس یا دندان قروچه شبانه می‌تواند باعث بزرگ شدن عضلات کناری صورت شود و ظاهری مربع مانند در فک ایجاد کند. استفاده از درمان بوسیله بوتاکس در عضلات جونده می‌تواند شکل بیضی را به پایین صورت بازگرداند و باعث بهبود درد مفاصل گیجگاهی- فکی (TMJ) در افرادی که مشکل فک دارند، شود.

کاربردهای زیبایی :

 • رفع چین و چروکهای حرکتی و متوقف کردن پیشرفت چروکهای ثابت مثلا در پیشانی،دور چشم،خط اخم
 • بالا بردن ابروها
 • کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
 • بالا بردن نوک بینی
 • بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت در کنار تزریق فیلرها و چربی
 • کاهش خطوط عرض گردن
 • کاهش چینهای عمودی گردن
 • بهبود چین های چانه

توجه کنید که بوتاکس خطوط اخم و چین و چروک را از بین نمی‌برد!!!

بسیاری از افراد جامعه تصور می‌کنند که با انجام بوتاکس تمامی چین و چروک و خطوط اخم از صورت آن ها برداشته خواهد شد، اما باید بدانید که برای بسیاری از افراد، استفاده از بوتاکس اغلب کارکرد نگهدارنده دارد تا بازیابی کننده. به عبارت دیگر استفاده از بوتاکس باعث می‌شود تا از انقباض ماهیچه های صورت و درنتیجه عمیقتر شدن چین و چروک ها  و تشکیل خطوط جدید جلوگیری به عمل آید اما بوتاکس توانایی این را ندارد تا خطوط اخم و چین و چروک تشکیل شده را ناپدید کند به معنای دیگر بوتاکس چروک های دینامیکی را از بین می برد اما چین های عمیق و استاتیک ممکن است به درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا فیلرها نیاز داشته باشند. بنابراین تزریق هرچه سریعتر انجام گیرد، بیشتر میتواند از تشکیل این خطوط بر روی صورت جلوگیری به عمل آورد. به همین علت است که استفاده از بوتاکس به سمت محدوده سنی ۲۰ تا ۳۰ سال رفته است.

تاثیر بوتاکس مقطعی است.

یک دیگر از باورهای غلط مراجعین به کلینیک های زیبایی این است که با یک بار استفاده از بوتاکس همانند سایر عمل‌های زیبایی می‌توان برای سالهای متمادی پوستی جوان داشت اما برخلاف تصور این عده مدت ماندگاری اثر این ماده بین ۳ تا ۴ ماه است و وابسته به عوامل زیر این مدت میتواند تغییر کند:

 • سن فرد: در افرادی که سن بالاتری دارند به دلیل تراکم ماهیچه ای کمتر، اثر بوتاکس سریعتر از افراد جوانتر از بین می‌رود.
 • ساختار صورت فرد
 • استعمال سیگار
 • رژیم غذایی
 • مدت زمانی که پوست در معرض تابش خورشید قرار می‌گیرد

 در هر صورت توصیه می‌شود از تزریق بوتاکس در یک ناحیه در بازه‌های زمانی کمتر از ۳ ماه پرهیز شود. اگر هر۳ ماه به مدت یک سال تزریق بوتاکس انجام شود، به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر می‌شود، یعنی عملا با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانی‌تری حاصل می‌شود.

باید از انجام دادن بعضی از فعالیت ها پس از بوتاکس تا مدتی محدود جلوگیری کرد.

پس از بوتاکس تا دو ساعت باید از خم کردن سر به سمت جلو جلوگیری کرد و تا ۶ ساعت بعد از تزریق از فعالیت ورزشی صرفنظر و از استعمال ایبوبروفن که باعث التهاب در نواحی تزریق بوتاکس می‌شود، جلوگیری کرد. علاوه بر این توصیه می‌شود هرگونه فعالیت ورزشی سنگین تا روز بعد به تعویق بیفتد. علاوه بر این يك هفته قبل از درمان بوتاكس، استفاده از هر گونه مشروبات الكلی قدغن می باشد .

مزایای بوتاکس

روش موثر تزریق بوتاکس جهت جوانسازی و زیباسازی پوست صورت و بدن دارایی مزایایی چون :

 • عدم نیاز به بستری و بیهوش شدن
 • روشی غیرتهاجمی
 • هزینه کمتر نسبت به جراحی های زیبایی
 • عدم وجود دوره ی نقاهت
 • درد بسیار کم
 • راحتی بیمار پس از انجام تزریقات بوتاکس
 • مشاهده ی نتیجه عمل بلافاصله پس از تزریق

عوارض بوتاکس

  • عوارض پس از تزریق بوتاکس معمولا به سبب اشتباهات در تزریق کردن ایجاد می‌شود. برای مثال اگر بوتاکس در نقاط صحیح تزریق نشود یا دوز دارو مناسب نباشد و بیش از حد تزریق شود، دارو بسیار رقیق شده باشد و پخش شود یا نقاطی که تزریق می‌شود فشار و ماساژ داده شود یا اگر از داروهای تقلبی و غیر استاندارد استفاده شود و تزریق به‌وسیله اشخاص غیر پزشک و در مکان‌های نامناسب مثل آرایشگاه‌ها صورت گیرد، احتمال ایجاد عارضه افزایش پیدا می‌کند وگرنه بوتاکس به خودی خود کارایی بسیار خوبی دارد و عارضه چندانی ندارد.
  • اما در حالت کلی عارضه های درد و عفونت در ناحیه تزریق، التهاب، تورم، خونریزی، کبودی اندک و یک مقدار افتادگی پلک دیده شود. بعضی از این عوارض می‌تواند به دلیل حساسیت به بوتاکس باشد که در هر صورت بهتر است پزشک را در جریان این نوع عوارض قرار داد.

چگونه میتوان از عوارض بوتاکس جلوگیری کرد؟؟

   • با استفاده از 5 نکته زیرمی‌توان عوارض ایجاد شده ازبوتاکس را تقلیل داد واز بیشتر آن ها جلوگیری کرد:
   • مطمئن شوید که پزشک معالج تخصص و مهارت کافی را در تزریق بوتاکس دارد. سالن های زیبایی مکانی مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند چرا که در صورت اشتباه ، تخصص و ابزار لازم برای بهبودی بیمار را ندارند.
   • پیش از تزریق در مورد پیشینه بیماری های خود با پزشک معالج صحبت کنید.
   • در مورد داروها، ویتامین ها و مکمل هایی که استفاده میکنید با پزشک صحبت کنید، چرا که ترکیب این مواد با بوتاکس گاهی عوارض جدی برای مراجعه کننده ایجاد می‌کند.
   • به دقت به توصیه های قبل و بعد از تزریق پزشک توجه کنید.

در صورتی که عوارضی پس از تزریق مشاهده کردید، آن‌ها را به پزشک اطلاع دهید.

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس:

 • تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، محل تزریق را ماساژ ندهید.
 • ازکرم و مواد آرایشی استفاده نکنید.
 • تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، حمام نکنید.
 • و از سونا و جکوزی و استخر هم استفاده نکنید.
 • تا 24 ساعت بعد از تزریق، پیاده روی و ورزش نکنید.
 • تا 4 ساعت سر به مدت طولانی به جلو خم نشود.
 • تا 4 ساعت بعد از تزریق، دراز نکشید و طولانی مدت خم نشوید.
 • تا 2 ساعت بعد از تزریق، با عضلات صورت کار کنید .
 • محلهای تزریق را کمپرس سرد نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *