آر اف فرکشنال (micro needle fractional RF) یک روش جوانسازی پوست بسیار جدید در دنیاست در این روش همانگونه که از نامش پیداست از امواج رادیویی استفاده می شود. آر اف فرکشنال جزو روش های کمتر تهاجمی و کاملا ایمن است که با حروف اختصاری MRF نیز شناخته می شود. این روش با استفاده از دستگاه مخصوص خود انجام می شود که دارای سوزن های بسیار ریزی در حد 2 میکرون است که به پوست وارد می شود. امواج رادیو فرکانس در بین این سوزن های و در داخل پوست تبادل می شود. این تبادل امواج رادیویی در پوست، باعث ایجاد گرما در قسمت درم پوست می شود. نفوذ این امواج در لایه میانی پوست باعث تحریک کلاژن سازی و دیگر تغییرات در ساختمان پوست شده و باعث جوانسازی و ترمیم عارضه های پوستی می شود.

دستگاه فرکشنال RF (آر اف فرکشنال)، دارای سوزنهای بسیار ظریفی می باشد که جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت با طلا پوشیده شده اند وقطر آنها 200میکرون می باشد .این سوزنها که عمق نفوذ آنها از 5%تا 5/3میلی متر در پوست قابل کنترل است.به تعداد 49 عدد هستند وروی یک کیت 5/1*5/1سانتی متری قرار گرفته اند . طول این سوزنها داراری عایق است وفقط نوک آنها آزاد است بنابراین زمانی که انرژی آراف آزاد می شود ، تخریب حرارتی در عمق بافت صورت میگیرد.

مراحل انجام آراف فراکشنال

 • سطح پوست ناحیه با کرم بیحس کننده بمدت 30 دقیقه پوشیده می شود
 • از کیت سوزنی باید برای هر بیمار جداگانه استفاده می شود
 • با وارد کردن سوزن به سطح پوست انرژی آراف فقط از نوک سوزن در داخل خارج میشود ودر عمق پوست کلاژن منقبض می شود وهمین سبب سفت شدن پوست وتحریک کلاژن سازی می شود
 • وقتی سوزن از پوست خارج می گردد یک قرمزی گذرای چند ساعته روی پوست ایجاد می شود ومدت 24 تا48 ساعت تورم کمی در محل دیده می شود .
 • بیمار می تواند از کرمهای ترمیم کننده وضدآفتاب وپوشانده استفاده کند وبه کار روزانه خود ادامه دهد
 • طی 3-4 هفته آینده کشیده تر شدن پوست وشفاف تر شدن آن قابل رویت است
 • معمولا جلسات بصورت ماهیانه انجام میشود.

مزایای آر اف فرکشنال

 • آراف فرکشنال روی تمامی نواحی صورت و گردن انجام میشود.
 • میزان حرارت و عمق نفوذ سوزن های دستگاه باید در سطح کنترل شده باشد.
 • اگر میزان قدرت کم باشد، پوست لیفت نمیشود و درمان به درستی انجام نمیگیرد.
 • اگر میزان قدرت بیشتر از حد باشد، پوست دچار سوختگی میشود.
 • در نواحی که مشکل پوست بیشتر است (چین و چروک عمیق تر است) قدرت بالاتری نیاز است.
 • در نواحی حساس پوست مانند دور لب، دور چشم و پیشانی و نواحی استخوانی باید میزان نفوذ سوزن و قدرت کاهش یابد.

معایب جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال چیست؟

 • منع استفاده برای خانم های باردار
 • منع استفاده برای افرادی که فشار خون بالا دارند.
 • منع استفاده برای کسانی که از بیماری دیابت رنج می برند.
 • منع استفاده برای کسانی که به تازگی در معرض نور خورشید بوده و پوستشان شل شده است.
 • احتمال ایجاد شدن گوشت اضافه
 • التهاب در فضاهای پوست

عوارض آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال یک روش کمتر تهاجمی است که انجام آن موجب آسیب به سایر قسمت های ناحیه نمیشود. با اینحال انجام این روش عوارض محدود و موقتی را دارد که شما بایستی آنها را بدانید.

 • انجام آر اف فرکشنال مقداری درد دارد ولی این درد قابل تحمل برای همه افراد است. استفاده از بی حسی این درد را تا حد نزدیک صفر کم می کند.
 • قرمزی پوست بعد از انجام روش ایجاد می شود و حداکثر تا 24 ساعت رفع می شود.
 • در برخی از مراجعه کنندگان احتمال بروز تورم نیز وجود دارد که تا 24 ساعت رفع میشود. برخی بیماران رفع آن را تا 3 روز هم تجربه کرده اند.

عوارض شایع این روش همین سه عارضه است که در بالا قید شد. ولی برخی عوارض به خاطرخطای پزشک و یا شرایط بیمار می تواند رخ دهد که رفع آن بیشتر طول میکشد. یک نکته مهم اینکه در صورتی که به کلینیک مراجعه می کنید حواستان باشد که برای شما از کارتریج نو و پلمپ استفاده شود. استفاده از کارتریج دیگران می تواند خطراتی مثل عفونت و یا بیماری های ویروسی خطرناک مثل هپاتیت و ایدز و … را برای شما به همراه داشته باشد.

توصیه ها و مراقبت پس از آر اف فرکشنال

 • تا بيست و چهار ساعت از شستن صورت خوددارى نماييد.
 • براى شما كرم ترميم كننده و ضدآفتاب تجويز مى گردد كه بايد بلافاصله پس از درمان استفاده شود .
 • در طى سه روز اول پس از درمان بايد هر سه ساعت از كرم ضدآفتاب فاقد رنگ و چربى استفاده شود.
 • كرم ترميم كننده روزى دو مرتبه تا رفع كامل قرمزى و التهاب توصيه مى شود.
 • اسپرى آب بايد به محض احساس خشكى در پوست استفاده شود.
 • در طى دو روز اول پس از درمان بايد كار با موبايل،لپ تاپ و …به حداقل ممكن برسد.
 • بدون مشورت با پزشك به هيچ وجه از كرم يا صابون استفاده ننماييد.
 • مواردى مثل استفاده مناسب از كرمهاى تجويزى ، ضد آفتاب ، خواب كافى و مناسب در ساعت مناسب ،تغذيه مناسب ، ورزش كافى ،مصرف كافى آب ، دورى از استرس و ناراحتى ، پرهيز از مصرف سيگار و الكل ، پرهيز از آفتاب گرفتن و برنزه كردن ، مى تواند نتيجه كار را بهبود بخشد و موارد غير از اين نتيجه را معكوس مى نمايد.

8 کاربرد آر اف فرکشنال

1.سفت کردن پوست

مهمترین کاربرد آر اف فرکشنال در سفت کردن پوست (Skin Tightening) و درمان شلی پوست (Skin Laxity) است. در واقع آر اف فرکشنال صورت، این قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد کند که طبعاً در زیبایی پوست بسیار موثر است. این اثر در دو نوبت ظاهر می‌شود یکی چند روز بعد از آر اف و یکی سه تا چهار هفته بعد، که اثر دوم چندین سال دوام دارد.

لیفت پوست با آر اف به قدری واضح است که می‌توان از آن برای بالا بردن ابرو(brow lift) و درمان افتادگی پلک هم استفاده کرد (البته برای این کار لازم استRF در مناطق خاص انجام شود).

همشهریان عزیز! برای انجام بهترین آر اف فرکشنال در اصفهان، به عنوان بهترین روش جوانسازی، می‌توانند به پزشک مجرب و متکی به دانش روز، مراجعه نمایند و از مزایای این روش بهره‌مند شوند.

2.سفت کردن غبغب و ناحیه فک

یکی از کاربردهای مهم میکرونیدل آر اف سفت کردن غبغب و ناحیه فک می‌باشد. این تاثیر آر اف بر پوست، بخصوص در خانم‌ها بسیار چشمگیر است به طوری که بعد از یک یا دو جلسه به وضوح از سفت شدن غبغب و ناحیه فک ابراز رضایت دارند. ارزش این کار وقتی مشخص می‌شود که این اثر را با لیزر لیپولیز مقایسه نماییم. با توجه به اینکه لیزر لیپولیز عمل تهاجمی است و احتمال عوارض نیز وجود دارد، آراف به عنوان یک روش کاملاً غیر تهاجمی و بدون عارضه روش بسیار مناسبی است.آر اف برای سفت کردن پوست گردن نیز عالی عمل می‌کند. با توجه به نازکی پوست گردن می‌توان گفت که آراف برای سفت کردن پوست گردن رقیبی ندارد.

3.درمان چروک‌های پوستی

آر اف فرکشنال در درمان چروک‌های پوستی اثر بسیار خوبی دارد. این مطلب برای چروک‌های دور چشم (زیر چشم) بسیار واضح است. این اثر در افرادی که آر اف انجام داده‌اند به حدی است که فقط بعد از گذشت یک ماه از درمان چروک‌های دور چشم خود، شگفت زده می‌شوند!

4.کنترل بیش از حد ترشح چربی پوست

کاربرد بعدی آر اف فرکشنال، در درمان ترشح بیش از حد چربی پوست (Excessive Sebum Secretion) و درمان منافذ باز پوستی(Enlarged Pores) است. در یک بررسی، کاهش حدود ۸۰-۷۰ درصد ترشح چربی صورت فقط بعد از یک جلسه آر اف مشاهده شده است. تنگ شدن منافذ پوستی معمولاً نسبی است ولی برای اکثر بیماران قابل قبول است.

5.درمان جوش‌های فعال صورت

کاربرد دیگر این روش، درمان جوش صورت فعال است. هنگام درمان جوش صورت امکان تشدید موقت آن پس از درمان وجود دارد. نکته جالب آن است که در خانم‌های با مشکلات هورمونی، ممکن است در سنین ۴۰-۳۰ سال هنوز جوش صورت وجود داشته باشند. وقتی برای جوانسازی صورت آر اف انجام می‌دهند از کاهش جوش‌های صورت بسیار ابراز رضایت می‌کنند.

6.درمان اسکار آکنه

از کاربردهای دیگر آر اف می‌توان به درمان اسکارهای آکنه (Acne Scar) اشاره کرد..آر اف به طور خاص در اسکارهای عمقی بسیار موثر است. این کاربرد در ترکیب با لیزر فرکشنال co2 اثر هم‌افزایی زیادی دارد. حسن RF این است که پس از آن نیاز به مراقبت، کمتر بوده و فرد بلافاصله می‌تواند سر کار برود. درمان پوست‌های سبزه با آر اف برخلاف لیزر مشکلی ایجاد نمی‌کند.

7.درمان تعریق بیش از حد

یکی از جالب‌ترین کاربردهای آر اف درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل است. در بررسی‌های انجام شده این اثر، طولانی مدت است ولی براساس مکانیسم اثر شاید دائمی هم باشد. برای افرادی که از بوی بد عرق هم شکایت دارند این درمان مفید است.

8.درمان ترک‌های پوستی

این تکنولوژی در درمان ترک‌های پوستی (striae) نیز اثر فوق‌العاده‌ای دارد به طوری که شاید بتوان گفت بهترین روش درمان استریا، آر اف است. البته این اثر نسبی است به این معنی که ترک‌های پوستی به طور کامل از بین نمی‌روند ولی وضوح کمتری پیدا می‌کنند. با این وجود خطوطی که روی استریا ایجاد شده است کاملاً از بین می‌رود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *