مزوتراپی یک روش درمانی است که معمولا به درمان لایه میانی پوست می پردازد و حوزه کاربرد آن گسترده است و از جوانسازی پوست تا لاغری موضعی و حتی توقف ریزش مو را در بر می گیرد. مزوتراپی یک روش درمانی است که با حداقل تهاجم و بدون نیاز به جراحی یا بیهوشی، با استفاده از سوزن های بسیار ریز و تزریق میکرو، مواد مورد نیاز پوست را به آن تزریق می کند و باعث دستیابی به نتیجه مطلوب در کمترین زمان و با کمترین درد می شود.

سوزن های به کار رفته در این روش بسیار ریز هستد و حدودا در عمق دو تا چهار میلیمتری پوست نفوذ پیدا می کنند. در ابتدا شاید با شنیدن این مسئله که این روش با سوزن و به روش تزریق انجام می شود در شما ترس یا نگرانی ایجاد کند اما باید گفت این روش درد یا خون ریزی ندارد و سوزن ها بسیار ریز هستند و عمق تزریق به قدری نیست که باعث ناراحتی شما شود.

حتی این روش در مقایسه با سایر روش های مشابه مثل جراحی ، ساکشن و … دارای دوره نقاهت نیست. در ادامه مطلب به موادی که در مزوتراپی استفاده می شود و کاربرد های آن خواهیم پرداخت.

کاربردهای مزوتراپی

با علم بر این که مزوتراپی چیست، حال زمان آن رسیده تا با کاربرد های آن آشنا شوید. همانطور که گفته شد، مزوتراپی در زمینه های گوناگونی کاربرد دارد.

امروزه از این روش بیشتر در زمینه های زیبایی استفاده می شود. همچنین مزوتراپی در کنترل و یا کاهش زیرش مو نیز اثر گذار است. به طور کلی کاربرد های مزوتراپی به شرح زیر می باشد:

  • جوانسازی (از بین بردن چین و چروک) و لیفت پوست صورت و گردن
  • مزوتراپی ضد لک و ملاسما
  • بر طرف ساختن پف و تیرگی دور چشم
  • از بین بردن افتادگی پلک
  • از بین بردن استریا (ترک های به وجود آمده روی پوست در اثر حاملگی، رشد و …)
  • بر طرف ساختن سلولیت
  • از بین بردن چاقی موضعی صورت و بدن
  • رفع غبغب
  • مزوتراپی مو برای درمان ریزش و تقویت مو

مواد مورد استفاده در مزوتراپی

نکته حائز اهمیت دیگر راجع به مواد به کار رفته در این روش است. مواد مورد استفاده در مزوتراپی شامل عصاره های گیاهی، ویتامین ها (ویتامین ث، ب۵، آ و …)، مواد معدنی و مغذی، آمینو اسیدها، برخی از دارو ها (مانند بی حسی موضعی، داروهای هورمونی و …) می باشد که به طور کلی به این مواد کوکتل می گویند.

نکته قابل توجه این است که در هر تزریق از همه این مواد استفاده نمی شود بلکه متناسب با مورد مصرف ، ترکیبی از چند ماده تزریق می شود. به عنوان مثال برای روشن سازی پوست ترکیبی از ویتامین ث و مواد مغذی و مواد مناسب آبرسانی پوست استفاده می شود یا برای تقویت مو می توان از ترکیبات محرک و تقویت کننده گردش خون و فولیکول بهره برد.

مزوتراپی در از بین بردن سلولیت و چربی موضعی بسیار کارآمد است.

انواع مزوتراپی

۱- مزوتراپی مو

مزوتراپی مو روی گردش خون بافت ها، غذا رسانی و تقویت فولیکول مو اثر می گذارد و باعث جلوگیری از تحلیل رفتن فولیکول ها می شود همچنین روی غدد چربی نیز اثر گذار است و باعث تنظیم ترشح آن می شوند که در نتیجه باعث بهبود رشد مو و همچنین جلوگیری از ریزش مو می شود.
از این روش به عنوان درمان مکمل در کنار روش کاشت مو نیز می توان استفاده کرد. زمان انجام مزوتراپی بسته به شرایط فرد فرق می کند و هم می تواند قبل از کاشت مو باشد و هم می تواند بعد از آن باشد.در مزوتراپی مو، محلولی که تزریق می‌شود، به صورت موضعی عمل می‌کند. به همین دلیل است که عوارض مزوتراپی مو نسبت به سایر روش‌ها بسیار کم‌تر و خطرات محدودتری دارد. برای انجام آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نمونه کار مزوتراپی مو

۲- مزوتراپی صورت

به وجود آمدن چین و چروک، افتادگی پوست، شاداب نبودن و یا تیرگی آن دلایلی است که ممکن است شما را به سمت مزوتراپی صورت سوق دهد. با ظاهر شدن چین و چروک، ابتدا استفاده از کرم و سایر موارد مراقبتی توصیه می شود اما گاهی افتادگی و چروک ایجاد شده برای درمان نیاز به روش های تهاجمی تر و قوی تری دارند که مزوتراپی یکی از بهترین روش هاست.

قرار گرفتن در معرض اشعه های موجود در نور خورشید، زایمان و … نیز ممکن است باعث ظاهر شدن لکه هایی روی پوست شود که از بین بردن آن با دارو و کرم های مختلف بسیار زمان بر است در حالی که با چند جلسه مزوتراپی می توانید به نتیجه دلخواه برسید.

همچنین این روش باعث سفت شدن و لیفت صورت می شود و شما را بی نیاز از صرف هزینه و وقت زیاد یا رفتن به سراغ عمل های جراحی می کند.
برای از بین بردن غبغب نیز این روش بسیار خوب عمل می کند. برای از بین بردن غبغب با عمل جراحی علاوه بر نیاز به بیهوشی و تحمل درد بعد از عمل، دوره نقاهت نیز وجود دارد که نیازمند مراقبت ویژه است. اما در روش از بین بردن غبغب با استفاده از مزوتراپی بدون درد و خون ریزی و بدون نیاز به بیهوشی به راحتی می توان غبغب را از بین برد.

۳- مزوتراپی دور چشم

در ایجاد تیرگی دور چشم عوامل مختلفی از جمله وراثت و عوامل محیطی شامل بی خوابی و خستگی، مشکل در گردش خون و … دخیل اند که به هر دلیلی که باشد باعث تحت تاثیر قرار گرفتن زیبایی چهره شما می شود. در روش مزوتراپی چشم ، با تزریق دوز مناسب مواد مغذی و مناسب ناحیه زیر چشم، با افزایش گردش خون و تقویت پوست این ناحیه باعث از بین رفتن تیرگی زیر چشم می شود. همچنین این روش به خوبی پف و چین و چروک دور چشم را از بین می برد و باعث زیبایی دو چندان چشمانتان خواهد شد.

۴- مزوتراپی لاغری

گاهی در نواحی مختلفی از بدن مانند ران، بازو، شکم ، پهلو و … چربی جمع شده باعث ایجاد چاقی می شود که با رژیم غذایی و ورزش به سختی از بین می روند. همچنین با از بین رفتن این چربی ها پوست این ناحیه شل و افتاده می شود که ظاهری نازیبا به بدن می دهد. در روش مزوتراپی لاغری علاوه بر از بین رفتن چاقی موضعی بدن، پوست نیز سفت میشود و در انتهای مسیر با یک پوست شل مواجه نخواهید شد.

در این روش با کمک موادی که تزریق می شود سوخت و ساز و گردش خون در ناحیه مورد نظر افزایش می یابد و باعث از بین رفتن چربی ها می شود. در نظر داشته باشید که این روش در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب تاثیر دو چندانی خواهد داشت. از این روش برای صورت نیز می توان استفاده کرد. توجه داشته باشید چنانچه از این روش برای صورت خود استفاده می کنید و قبلا تزریق ژل انجام داده اید، حتما به پزشک معالج اطلاع دهید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *